Hudebně-literární festival 2012


♦ 27. - 28. července 2012

se konal

v Galerii J. B. Spektrum ve Vokšicích u Jičína

12. HUDEBNĚ-LITERÁRNÍ FESTIVAL

 Pořady:

Pátek 27. července v 18 hodin
► DVOJRECITÁL
ALFREDA STREJČKA A ŠTĚPÁNA RAKA

Dumy samotářského chodce
(Jean Jacques Rousseau)
Kytarové pohlazení


Pátek 27. července v 20 hodin
VIVAT CAROLUS QUARTUS
Alfred Strejček a Štěpán Rak

 

Sobota 28. července v 18 hodin
► TOMÁŠ BAŤA
aneb Příčinou každé finanční krize je mravní bída
Štěpán Rak a Alfred Strejček


Sobota 28. července v 20 hodin
► STŘÍPKY MISTRŮ
Skladby J. S. Bacha, A. Dvořáka, B. Smetany
a dalších autorů v kytarové podobě
Jan-Matěj Rak


K programu festivalu

V pátek 27. 7. přiblížil Alfred Strejček dílo a myšlenky J. J. Rousseaua a potom v prostorách galerie rozezněl svou kytaru Štěpán Rak. Ale tím páteční program nekončil, oba umělci přidali ještě pořad Vivat Carolus Quartus – jako bonus pro ty, kteří ne zcela dobře slyšeli text a hudbu v katedrále sv. Víta, kde byl nedávno tento pořad uveden se záměrem podpořit obnovu církevních památek a nadaci Václava a Olgy Havlových. Nabídka přišla od kardinála Duky, uskutečnil se pod jeho záštitou a záštitou Dagmar Havlové. 

V sobotu 28. 7. přilákal návštěvníky do Vokšic pořad nazvaný Tomáš Baťa aneb Příčinou každé finanční krize je mravní bída. Ve spolupráci Alfreda Strejčka a Štěpána Raka jde o první pokus o publicistiku, kde oba chtějí nastavovat zrcadlo přítomnosti prizmatem pohledu našich významných osobností, které žily v jiné době, ale stále mají co říci. Podle ohlasu lze soudit, že o takovéto pokusy bude zájem. Alfred Strejček, který při sestavovaní pořadu studoval odbornou literaturu, dobové novinové články, sepsané paměti, procházel archivní materiály a čerpal ze vzpomínek řady lidí, neopomněl zdůraznit, že manželka podnikatele Marie Baťová byla dcerou historika Ferdinanda Menčíka, původem z Vitiněvsi u Jičína.

Jan-Matěj Rak potom příjemně překvapil pořadem Střípky mistrů. Po skladbách Jaroslava Ježka si pro úpravy pro sólovou kytaru vybírá díla J. S. Bacha, W. A Mozarta, v jeho podání zaujala Dvořákova Humoreska, Smetanova Jiřinková polka, Skočná aj.

Alfred Strejček jako obvykle poděkoval publiku za trvalý zájem a pořadatelům za vstřícnost i podporu. A učinil tak nejen přímo ve Vokšicích, ale spolu se Štěpánem Rakem i pár hodin poté 29. 7. 2012 v rozhlasovém pořadu Dobré ráno, Česko!
(Český rozhlas 2 – Praha (Dvojka); http:/prehravac.rozhlas.cz/audio 2687296)

O průběhu festivalu podrobněji referují články Viléma Hofmana (Nové Noviny 3. 8. 2012, s. 8) a Bohumíra Procházky (Jičínský deník 31. 7. 2012, s. 3 a Prochoroviny 1. 9. 2012, s. 1).

                                                                                                    Eva Bílková


Kytarový koncert Jana-Matěje Raka ve Vokšicích

V programu letošního již 12. ročníku Hudebně-literárního festivalu, který se od roku 2008 koná v Galerii J. B. Spektrum ve Vokšicích, mne velmi zaujalo samostatné vystoupení Jana-Matěje Raka, syna slavného kytaristy, hudebního mistra Štěpána Raka. V pořadu nazvaném Střípky mistrů zazněla díla A. Dvořáka, B. Smetany, W. A. Mozarta, J. S. Bacha a dalších v kytarové podobě.
Není jednoduché zahrát takové skladby na kytaru, aby neztratily svůj charakter hudebního pojetí a zároveň vyzněly na jiném nástroji, než pro které je slavní autoři skládali. O to víc jsem byl mile překvapen, jak skvěle se to J.-M. Rakovi podařilo.
Zejména mě zaujalo Bachovo preludium, které autor složil pro varhany a já je také na varhany hraji. I když jsou nástroje kytara a varhany naprosto odlišné, v přednesu tohoto vynikajícího interpreta ten rozdíl kytary a varhan nebyl k rozeznání (samozřejmě nemůžeme porovnávat zvuk obou nástrojů). Ale i tady běhaly prsty kytaristy ve hmatech po strunách nástroje stejně tak, jako musí běhat prsty varhaníka po klávesnici. Jen kytarista to má určitě o hodně složitější, a Bachovy skladby jsou na přednes velmi těžké. Jan-Matěj Rak to však zvládl bravurně.
Při vynikajícím přednesu Dvořákovy Humoresky posluchač už už jen podvědomě očekával, kdy se ke kytarovému sólu připojí orchestr. Ale i Skočná, Jiřinková polka apod. zahrané na kytaru, zanechaly v nás posluchačích nezapomenutelný dojem. Však také dlouhotrvající potlesk na závěr od zcela zaplněného výstavního sálu Galerie byl interpretujícímu umělci jistě velkou odměnou.
A že Jan-Matěj Rak je mistrem s velkým M nad svou kytarou a důstojným pokračovatelem kytarového umění svého otce, mistrem, který však jde svou vlastní cestou, jsme se přesvědčili právě na tomto koncertu.
I v dalším roce se budeme na vystoupení obou slavných kytaristů a na přednes Alfreda Strejčka těšit.

                                                                                                       Vladimír Turek


_2012_programfestivalu.jpg
_dsc_2125.jpg
_dsc_2126.jpg
_dsc_2134.jpg
_dsc_2136.jpg
_dsc_2145.jpg
_dsc_2150.jpg
_dsc_2151.jpg
_dsc_2154.jpg
_dsc_2174.jpg
_dsc_2179.jpg
_dsc_2180.jpg
_dsc_2190.jpg
_dsc_2204.jpg
_dsc_2224_.jpg
_dsc_2226.jpg
_dsc_2235.jpg
_dsc_2251.jpg
_dsc_2252.jpg